Praktické rady pri výbere trávneho traktora

Všeobecne platí, čím väčšie a menej členitejšie sú trávnaté plochy, tým dôležitejšie je, aby mal záhradný traktor dostatočne veľké kosiace zariadenie. Ak je na ploche veľa prekážok, ako sú stromy a kry, je dôležité aby bola šírka kosiaceho zariadenia natoľko malá, aby sa traktor mohol pohybovať v najužších pasážach. V ponuke záhradných traktorov sú traktory s kosiacim zariadením o šírke 77 cm až 137 cm.

Záhradné traktory vám umožnia dosiahnuť tie najlepšie výsledky pri použití metódy kosenia, ktorá bude najlepšie vyhovovať vášmu trávniku. Záhradný traktor  s integrovaným zberným košom zvolíte, ak chcete zbierať pokosenú trávu s cieľom  dosiahnuť úhľadný trávnik. Pre nepravidelné kosenie vyššej trávy zvoľte traktor s bočným vyhadzovaním. Tieto záhradné traktory sú vybavené zariadením na prepínanie režimu kosenia na mulčovanie, ak váš trávnik potrebuje hnojivo. Ovládanie zmeny režimu vykonávate z miesta obsluhy.  Ak použijete k záhradnému traktoru rôznorodé príslušenstvo, získate univerzálny záhradný stroj pre celoročné použitie.


Čo by ste mali mať na pamäti pri nákupe záhradného traktora

  • Záhradný traktor s integrovaným zberným košom má najefektívnejší systém zberu.
  • Pre kosenie vyššej a hustej trávy je najefektívnejší typ kosiaceho zariadenia s vyhadzovaním do strany.
  • Použitím rôznych typov príslušenstva môžu byť  traktory prispôsobené pre zber, mulčovanie a vyhadzovanie. Každá úprava môže zodpovedať vášmu typu trávnika a vašim zvyklostiam pri kosení.
  • Väčšina traktorov s integrovaným zberným košom  sú štandardne dodávané s mulčovacou zarážkou (BioClip), pričom deflektor( zariadenie pre usmernenie pokosenej trávy ) pre zadné vyhadzovanie si môžete dokúpiť ako voliteľné príslušenstvo.
  • Väčšina traktorov s bočným vyhadzovaním môže byť vybavená príslušenstvom s kontajnerovými zbernými košmi.
  • Všetky traktory s bočným vyhadzovaním môžu byť vybavené príslušenstvom pre mulčovanie.
  • Pretože traktory s integrovaným zberným košom nemajú deflektor, ktorý vyčnieva do strany z kosiaceho zariadenia, môžu pracovať v užších priestoroch ako je tomu pri traktoroch s bočným vyhadzovaním.
  • Traktor s hydrostatickou prevodovkou sa ovláda podstatne ľahšie ako traktor s manuálnou prevodovkou. S manuálnou prevodovkou musíte traktor zakaždým zastaviť, keď meníte rýchlostný stupeň. Hydrostatická prevodovka ponúka plynulú reguláciu pri jazde.
  • Existujú dve rozdielne riešenia pri hydrostatických pohonoch. Pre maximálne pohodlie si vyberte traktor s ovládaním prevodovky pomocou pedálov, kde sú rýchlosť aj smer ovládané samostatnými pedálmi pre jazdu vpred a vzad. Druhá možnosť je  ovládanie hydrostatickej prevodovky pomocou páky. Ovládacia páka je umiestnená na blatníku a dá sa na ňu ľahko dosiahnuť z miesta vodiča.
  • Praktické rady pri výbere trávneho traktora